Co všechno musíte znát k posouzení míry rizika, když přijde na podnikání? Není všechno tak jednoduché, jako bylo například stavební spoření. Není dobré se vrhat do akcií po hlavě, protože akciové trhy jsou plné nástrah a je velmi snadné pro neznalost někomu naletět nebo si nedomyslet následky. Před každou investicí byste si měli dobře promyslet několik bodů.
· Bod 1.: Investiční horizont
Je to zásadní otázka, kterou si musíte položit: kdy budete od počátku investice peníze potřebovat. Pokud je váš horizont delší, nemusíte se toho tolik obávat. Pokud dojde k nejhoršímu, tedy ke ztrátám, můžete je nahradit ze svých příjmů.
Pokud je váš horizont asi roční, bylo by dobré počítat s tím, že máte přibližně pětadvacetiprocentní šanci, že se dostanete se svou investicí do mínusu. Jestliže bude váš horizont pět let, ztráta hrozí zhruba v patnácti procentech. Pokud si prodloužíte horizont na deset let, ztráta už je jen asi pětiprocentní, a to maximálně. Mladý člověk si ale risk může dovolit, a pokud bude investice ztrátová, může ji prodat.
· Bod 2.: Na co chcete peníze použít
Jistě je hloupost investovat peníze, které spoříte na dům nebo na bydlení ať už pro sebe nebo pro své děti Takový risk vám žádný finančník nedoporučí. Naopak pokud se jedná o peníze, které máte bokem a můžete si dovolit s nimi jednat o něco odvážněji.
Avšak dbejte také na výši horizontu a na fakt, že pokud se něco stane a vy budete finance potřebovat, může dojít ke ztrátě při rychlém prodeji.
· Bod 3.: Bilancujte
Počítejte, jaké jsou vaše příjmy a výdaje? Pokud jenom složitě ušetříte sotva pár stovek z výplaty a to jenom pokud vám vypomůže partner, nejspíš byste neměli riskovat a raději se držet konzervativních finančních plánů.
Pokud jste tenhle případ, nejspíš to pro vás není nejvhodnějším řešením a možná byste měli spíše přemýšlet o stavebním spoření. Avšak pokud si můžete dovolit dát pár tisícovek každý měsíc stranou, nemáte důvod neriskovat. Myslete však také na to, že záleží na tom, jak jistý váš zdroj financí je.