Mnoho lidí si klade zapeklitou otázku. Jaký je rozdíl mezi anglickou a westernovou jízdou? A je těžší se naučit první nebo druhou? Oba styly se v mnohém podobají a zároveň v nich existuje mnoho odlišností. Pravděpodobně největší rozdíl bude v sedle , které se při jízdě používá.
Sedlo na anglický styl je menší a lehčí, je také navrženo tak, aby jezdci poskytovalo bližší kontakt s hřbetem koně. U obou sedel jak anglického tak westernového, jsou k dispozici různé varianty, které jsou určeny pro specifický styl jezdce, sport nebo disciplínu.
Pokud jde o samotnou jízdu, hlavní rozdíl je v tom, že jezdec, který vyznává anglický styl má přímý kontakt s koněm díky otěžím v ústech koně a používá je jako pomůcku (spolu se sedlem a nohami) pro změnu rychlosti a směru. Většina westernových jezdců používá při jízdě mnohem méně kontaktu, spíše se spoléhá na své sedlo, váhu a směr mění prostřednictvím zatažení otěží daným směrem.
Co se týče polohy těla, je u obou stylů stejná. Jezdec by měl sedět rovně a přímě, neměl by se naklánět ani dopředu ani dozadu. Tím by mátl koně, který by si to spojoval se změnami https://www.monster.cz/rady-a-tipy/clanek/jak-se-vyrovnat-se-zmenami-na-pracovisti směru. Nohy jezdce by měly přirozeně vyset po stranách koně a paže by měly být uvolněně podél těla. V obou případech jsou ruce zohnuty v loktech, protože jezdec drží v rukou otěže.
Anglická jízda se také vyznačuje tím, že směr udává každá ruka zvlášť. Pokud chce jezdec jet doprava, zatáhne za otěže pouze pravou rukou. Pokud do leva použije levou ruku. Díky tomu, že má kůň v puse udidlo, může velmi snadno reagovat na změnu pohybu. Oproti tomu při westernové jízdě se obvykle používá uzda bez udidla, což znamená, že pro změnu směru musí jezdec stočit koně na požadovanou směru zatažením obou konců opratí. Westernový jezdec většinou používá pouze jednu ruku, druhé volně visí podél těla, nebo ji má položenou na stehně.