Hodnocení krasobruslařských výkonů se změnilo kolem roku 2004. Jednoznačně tento sport potřeboval změnu v systému hodnocení. Pro veřejnost byl jednoznačně důležitým ukazatelem toho, že je ve starém systému hodnocení škály 1,0 až 6,0 v technické a umělecké známce chyba, moment, kdy byly uděleny dvě zlaté olympijské medaile. Jistě dlouhé přípravy na nový systém proběhly, testování a popisování nových pravidel také, tedy všichni byli téměř připraveni.
Všichni však do prvních soutěží opravdu nemohli tušit, co přesně je čeká. Krasobruslení se tedy za posledních dvanáct let velmi vyvinulo. Nejen k tomu, aby bruslaři ovládali mnohem lépe opravdu bruslařské technické prvky, ale také k tomu, aby jejich jízdy nebyly pouze sportem, ale i opravdu strhujícím příběhem vyprávěným v několika málo minutách. Co se ale tedy přesně hodnotí?
Technická známka
Touto položkou je určena technická náročnost předváděného programu, jeho obtížnost a samozřejmě i provedení. Obtížnost těchto prvků určuje tak zvaný technický panel. Vybraní specialisté tak určí obtížnost skoků, piruet, kroků a v případě párů zvedaných figur, párových piruet či odhozených skoků. Podle toho, jaký jednotlivý prvek a v jaké obtížnosti závodníci předvádí, nastavují techničtí specialisté tyto prvky do systému.
V systému již jsou nastaveny pevně dané hodnoty jednotlivých prvků. Provedení těchto prvků pak také hodnotí rozhodčí, kteří jim mohou dávat hodnotu od mínus tři do plus tři a tím mohou ještě zvýšit či snížit hodnotu provedených prvků. Pokud se podíváme na tuto část hodnocení podrobněji v rámci sólového bruslení, najdeme v ní tyto hodnocené položky, tak zvané segmenty:
• Skoky
• Piruety
• Krokové pasáže
• Choreografické pasáže
Známka za programové komponenty
Tuto známku pak určují rozhodčí, nikoli technický panel. Těchto rozhodčích je minimálně pět na republikové úrovni a na mistrovství světa jich můžeme vidět dokonce devět. Tím je zajištěna objektivita či mnoho prvků subjektivity právě při rozhodování v následujících složkách hodnocení bruslařů. Rozhodčí v těchto pěti položkách hodnotí od nuly do deseti jejich kvalitu, líbivost a třeba také nápaditost:
• Bruslařské dovednosti
• Přechody mezi jednotlivými prvky
• Provedení předváděných prvků/programu
• Kompozice/složení programu
• Interpretace hudby