Jaké příspěvky stát posílá a o jaké byste se neměli nechat připravit? Jak dostat od státu co nejvíc? Zeptali jsme se odborníků.
1. Penzijní pojištění a penzijní spoření
Tyto dvě položky patří mezi nejoblíbenější spořící produkty. Je to dlouhodobý akt, který je kontrolován snad nejpřísněji, a to jednak státem a také Českou národní bankou. Tyhle peníze jsou rezervy, které se tvoří na váš budoucí důchod, které mají garanci, že se smluvní podmínky nikdy nedostanou do mínusových hodnot, případně uzavírají možnost jakékoli vlastní strategie na poli finančnictví.
Přibližně si spoříme asi sedm set korun měsíčně, zaměstnavatelé nám průměrně přispívají částkou osmi set korun. To ale znamená, že nedosáhnete na maximální státní podporu.
STÁTNÍ PODPORA: pokud pošlete na svůj účet alespoň tisíc korun měsíčně, dostanete od státu příspěvek v hodnotě více než dvou stovek korun. Pokuste se od příštího roku posílat o pár stovek víc; jedná se o peníze na váš důchod.
DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ: Pokud jste si na účtu uložili alespoň dvacet čtyři tisíc korun za tento rok, můžete od státu očekávat úlevu na dani v hodnotě až osmnácti set korun. Na konci roku musíte mít alespoň tuto částku, abyste od státu dostali maximum.
PŘÍSPĚVKY OD ZAMĚSTNAVATELE: Na důchod mohou přispívati ti, kteří vám dávají práci, a to až třicet tisíc korun za rok. Jedná se o oblíbený zaměstnanecký benefit, jelikož se nepočítá k odvodům.
2. Životní pojištění
Soukromé životní pojištění je státem podporováno, proto daňově zvýhodňuje ty zaměstnavatele, kteří na toto spoření svým zaměstnancům přispívají.
DAŇOVÉ ZVÝHODNĚNÍ: pokud máte investiční životní pojištění s ochranou vkladu, můžete od státu obdržet na daních až dvanáct tisíc korun za rok, pokud si jej platíte ze svého.
PŘÍSPĚVKY OD ZAMĚSTNAVATELE: stát zvýhodňuje daňově právě zaměstnavatele, a to na odvodech ze sociálního a zdravotního pojištění, pokud zaměstnancům na toto životní pojištění přispívají.